Endogeni procesi

Video

Endogeni procesi

Pomicanje kontinenata tijekom prošlosti (TheBentastic, Youtube)


Pomicanje kontinenata tijekom prošlosti

U ovom videozapisu možete vidjeti kako su se kontinenti kretali tijekom prošlosti tj. tijekom posljednjih 600 milijuna godina.

 

Tektonika litosfernih ploča (Earth The Power Of The Planet, BBC)


Tektonika litosfernih ploča

U ovom video zapisu možete vidjeti simulacije kretanja magme u Zemljinoj unutrašnjosti te kretanja kod divergentnih i konvergentnih granica litosfernih ploča.

 

Kako su nastale Himalaje


Kako su nastale Himalaje

U ovom videozapisu možete pogledati simulaciju nastanka Himalaja, najvišeg planinskog lanca na Zemlji.

Zanimljivosti

Zanimljivost

Afrička i Arapska ploča susreću se u zabačenom dijelu pustinje Afar na sjeveru Etiopije i već dugo prolaze kroz proces razdvajanja: brzina razdvajanja manja je od 2,5 centimetara u posljednjih 30 milijuna godina, ali... To rasjedanje stvorilo je 345 kilometara depresije Afar i Crveno more. Povremeno, nakupljanje pritiska može voditi do kataklizmičke aktivnosti. U rujnu 2005. godine niz potresa stvorio je stotine dubinskih i površinskih napuklina. Na nekim se mjestima tlo pomaknulo za gotovo osam metara, a magma, dovoljna za ispunjavanje nekoliko tisuća nogometnih stadiona, ispunila je pukotine između dviju ploča.

Jedna od pukotina nastalih u rujnu 2005. dugačka je više kilometara, a na najširem dijelu prelazi 60 metara. Kako se ploče udaljavaju jedna od druge, praznine ispunjavaju rastopljene stijene. Taj se 'nadjev' hladi kako bi stvorio novo tlo. Za milijun godina te bi procjepe moglo ispuniti Crveno more.

"Ovo je uzbudljivo jer svjedočimo rođenju novog oceana", kaže Tim Wright, geofizičar sa Sveučilišta u Leedsu. "Novi će ocean spojiti Crveno more i Adenski zaljev." Adenski zaljev je „krak“ Arapskog mora smješten između Jemena na Arapskom poluotoku i Somalije na istoku Afrike. Znanstvenici kažu da će se karta Afrike zauvijek promijeniti nastave li se ti procesi. "U geološkom smislu milijun godina je treptaj oka. Ne znamo točno što će se dogoditi, ali vjerujemo da bi to dijelove sjeverne Etiopije i Eritreje moglo pretvoriti u otok, prije nego se puno veća masa zemlje, rog Afrike, odlomi od kontinenta“. "Etiopija je jedino mjesto na planetu gdje možemo vidjeti razdvajanje kontinenata na suhome", dodao je. Wright i njegova ekipa planiraju pratiti kretanje tih ploča, jedan od fundamentalnih procesa koji se događaju na Zemlji, te odrediti svojstva stijena i magme ispod površine. Ti će im podaci omogućiti da stvore računalni model koji će simulirati kretanje magme kroz Zemljinu koru, što tvori i razdvaja kontinente.

"Afar je jedino mjesto na planetu gdje možemo svjedočiti finalnim fazama loma kontinenata i početku širenja morskog dna", rekao je Wright. "Ovaj će nam projekt po prvi put omogućiti razumijevanje toga što se događa. To će biti po prvi put da je netko skupio integralna, multidisciplinarna promatranja potrebna za razumijevanje razdvajanja kontinenata."