Nastanak hrvatskih državnih granica na kopnu i moru

Links

Mapflight

Web stranica na priloženoj poveznici omogućava vam usporedbu država svijeta prema obliku teritorija i veličini.

Usporedi veličinu Hrvatske sa susjednim državama te pokušaj pronaći državu koja je svojom površinom najsličnija Hrvatskoj.

Photo

Zaštićeni ekološko-ribolovni pojas Republike Hrvatske

 

https://mmpi.gov.hr/UserDocsImages/arhiva/2007/ZERP-novo.JPG

Zaštićeni ekološko-ribolovni pojas Republike Hrvatske (kratica: ZERP) obuhvaća morski prostor u Jadranskom moru, od vanjske granice teritorijalnoga mora u smjeru pučine do njegove vanjske granice dopuštene općim međunarodnim pravom, a privremeno slijedi crtu razgraničenja epikontinentalnog pojasa uspostavljenu Sporazumom između SFRJ i Talijanske Republike o razgraničenju epikontinentalnog pojasa iz 1968. godine. Republika Hrvatska je proglasila sadržaje isključivoga gospodarskoga pojasa koji se odnose na suverena prava istraživanja i iskorištavanja, očuvanja i gospodarenja živim prirodnim bogatstvima voda izvan vanjske granice teritorijalnog mora, te jurisdikciju glede znanstvenog istraživanja mora i zaštite i očuvanja morskog okoliša, što je izazvalo burne reakcije i protivljenja Slovenije i Italije. Nakon proglašenja ZERP-a, EU je više puta opomenula hrvatsku vladu da što prije riješi spor sa Slovenijom i Italijom. Nitko službeno ne želi potvrditi postojanje političke trgovine oko odustajanja Hrvatske od ZERP-a, no iz EU su stizali signali da bi Hrvatska mogla znatno ubrzati proces pregovora s ciljem njihova okončanja do 2009. godine ako se riješi pitanje ZERP-a. Povjerenik Europske komisije, Oli Rehn, prilikom posjeta Zagrebu u ožujku 2008. je oštro opomenuo vladu i najavio moguću blokadu pregovora s EU: "Želim naglasiti da je to (ZERP) sad vrlo ozbiljno i najhitnije pitanje za Hrvatsku. Ako se ne riješi uskoro, uzrokovat će, na žalost, ozbiljne zastoje u procesu pristupa vaše zemlje no ako se uspije brzo riješiti, možemo ostvariti brz i ozbiljan napredak u pregovorima". Stoga je već par dana kasnije Hrvatski Sabor donio Odluku o izmjeni odluke o proširenju jurisdikcije Hrvatske na Jadranskom moru, u kojoj se propisuje da se "Zaštićeni ekološko-ribolovni pojas Republike Hrvatske privremeno neće primjenjivati na države članice Europske unije od dana 15. ožujka 2008. godine, do iznalaženja zajedničkog dogovora u EU duhu." Ta je odluka vrijedila i nadalje (do 2021.), a postoje tumačenja da ovakvo stanje u kojemu je Hrvatska jedinstvena članica EU koja je svoj isključivi gospodarski pojas u pogledu ribarenja (ne i u pogledu crpljenja rudnih bogatstava - ta su pitanje Italija i bivša Jugoslavija uredile još 1968. godine) pretvorila u svojevrsno "europsko more", pa hrvatskim ZERP-om naveliko ribari talijanska ribarska flota, te u znatno manjoj mjeri i slovenski ribari.

Po čemu se razlikuju pravo i mogućnosti Hrvatske na iskorištavanje dijela Jadranskog mora i podmorja prema Odluci o proglašenju isključivog gospodarskog pojasa od stanja opisanog o ZERP-u istraži ovdje.

Video

Hrvatske granice kroz povijest (Blackbird, YouTube)

U priloženoj videoanimaciji pogledaj kako su se mijenjale granice Hrvatske od davne 860. godine kada je njome vladao knez Trpimir pa sve do suvremenog doba. Kada je Hrvatska imala najveću površinu, a kada najmanju?  Koji segmenti granice su se najmanje mijenjali kroz povijest, a prema kojoj državi ili državama se granica najviše mijenjala i pomicala? Smatraš li da su neki segmenti hrvatske trebali biti drugačije definirani? Obrazloži svoje mišljenje.

Links

Granični promet putnika 2020. godine

Na priloženoj poveznici možeš preuzeti statističko izvješće Državnog zavoda za statistiku o graničnome prometu putnika 2020. godine. Usporedi intenzitet graničnog prometa putnika u cestovnom, željezničkom, pomorskim i zračnim prometom te objasni razloge takvog stanja. Zatim pronađi granični prijelaz s najvećim intenzitetom putničkog prometa prema svakoj od susjednih država, te pokušaj objasniti zašto je baš taj granični prijelaz najprometniji. Kako se mijenjao broj putnika na navedenim graničnim prijelazima u odnosu na 2010. godinu?