Rudni i energetski resursi iz podmorja

Photo

Države svijeta prema dokazanim rezervama nafte 2017. godine (Jo Di Graphics, Wikipedia)

Pažljivo promotrite kartu i imenujte države s najvećim dokazanim rezervama nafte 2017. godine. Istražite jesu li države s najvećim rezervama nafte i njezini najveći proizvođači.

Photo

Države svijeta prema dokazanim rezervama prirodnog plina 2014. godine (Ali Zifan, Wikipedia)

Pažljivo promotrite kartu i imenujte države s najvećim dokazanim rezervama nafte 2017. godine. Postoji li razlika u globalnom rasporedu dokazanih rezervi nafte i prirodnog plina, tj. jesu li države s najvećim rezervama nafte ujedno i države s najvećim rezervama plina?

Video

Eksploatacija nafte u Hrvatskoj (Al Jazeera Balkans, YouTube)

Hrvatska trenutno proizvodi oko 600 tisuća tona nafte godište, što zadovoljava samo jednu petinu njezinih potreba. Međutim, istraživanja su pokazala da se u podmorju Jadranskog mora kriju ležišta koja bi uvelike mogla smanjiti ovisnost Hrvatske o uvozu nafte. Dok hrvatska Vlada planira značajno povećati proizvodnju nafte iz podmorja Jadranskog mora, ekolozi upozoravaju na moguće negativne posljedice, posebice na turizam.

Video

Kako funkcioniraju plimne elektrane? (Student Energy, YouTube)

U ovom video zapisu saznajte više o iskorištavanju plime i oseke za dobivanje električne energije.

Video

Najveća vjetroelektrana na moru (ITV News, YouTube)

Pogledajte reportažu o najvećoj vjetroelektrani izgrađenoj na moru, koja generira dovoljno električne energije da opskrbi oko milijun kućanstava.