Primjeri i posljedice tehnoloških zatajenja u Hrvatskoj i svijetu

Video

Izljev nafte (NBC News, YouTube)

Velika ekološka katastrofa uzrokovana ljudskim faktorom dogodila se 1989. godine kada je tanker Exxon Valdez udario u podmorski greben nedaleko od obala Aljaske te je ispustio u more, prema procjenama, najmanje 41 milijun litara sirove nafte. Da je katastrofa dovela okoliš u nepovratno stanje govore činjenice o uginulim životinjama: 250 000 do 500 000 uginulih ptica, najmanje 1000 morskih vidri, 300 tuljana, 250 bjeloglavih supova, 22 orke, 12 riječnih vidri te uništene milijarde lososa i jaja haringi. Pogledajte reportažu o događanjima vezanim uz ovu katastrofu.

Video

Izljev nafte (Nimit Parikh, YouTube)

Katastrofalni izljev nafte iz Exxon Valdeza nadvisila je katastrofa u Meksičkom zaljevu 2010. godine poznata pod nazivom Izljev nafte British Petroleuma. U ovom kratkom dokumentarnom filmu saznajte više o uzroku izlijevanja nafte te negativnim posljedicama koje se osjećaju i danas.

Video

Uzrok nuklearne havarije u Černobilu (Radio Free Europe/Radio Liberty, YouTube)

Prije 34 godine dogodila se najgora nuklearna nesreća u povijesti: u 1:23 sata nuklearni reaktor br. 4 centrale u Černobilu eksplodirao je tijekom ispitivanja sigurnosti, a nuklearno gorivo je gorjelo deset dana izbacujući radioaktivne čestice koje su se raspršile diljem tri četvrtine površine Europe. Uzrok ove nesreće saznajte u ovom video zapisu.

Photo

Područja pogođena velikom količinom radioaktivne prašine nakon nesreće u Černobilu (CC BY-SA 2.5, Wikipedia.org)

Sovjetske vlasti pokušale su zataškati eksploziju u Černobilu, no nakon što su švedski meteorolozi primijetili visok stupanj radioaktivnosti nad Švedskom, sovjetske su vlasti uhvaćene u prešućivanju najveće nuklearne nesreće. Uz ljudske žrtve stradale izravno u eksploziji te od njezinih posljedica tijekom sljedećih 10 godina prostor promjera 200 kilometara zagađen je uranijevim i plutonijevim izotopima, jodom, cezijem i stroncijem koji su radioaktivni i štetni za ljudsko zdravlje.

Photo

Jedan od ulaza u sigurnosnu zonu oko Černobila (Wikipedia.org)

Nakon eksplozije u Černobilu evakuirani su stanovnici Černobila i okolnih naselja u krugu 30 kilometara od reaktora. Procjenjuje se da je gotovo 200 tisuća ljudi evakuirano u krugu 30 km od centrale tijekom nekoliko godina. Veliko područje u blizini nuklearne elektrane postalo je opustošeno i nepovoljno za život uz velike gospodarske gubitke. I danas postoji izdvojena zona oko područja Černobila te je prostor pod nadzorom ukrajinskih državnih službi za zaštitu okoliša.