Općina Selnica – Izabrane teme
Prva monografija Općine Selnica
Ova opsežna i bogato ilustrirana monografija „Općina Selnica – U gornjem Međimurju“ u izdanju Meridijana prva je objavljena knjiga o Općini Selnica dosad, a posvećena je 32. obljetnici njezina osnutka (1993. – 2025.).
Selnica je općina u Hrvatskoj, na sjevernom dijelu Međimurske županije, smještena oko 120 kilometara sjeverno od Zagreba, nedaleko od Murskog Središća. Središnje i najveće naselje te administrativni centar Općine je Selnica (949 stanovnika), a ostala mjesta su Donji Koncovčak (244 stanovnika), Gornji Zebanec (184 stanovnika), Donji Zebanec (173 stanovnika), Zebanec Selo (312 stanovnika), Merhatovec (122 stanovnika), Bukovec (168 stanovnika), Plešivica (83 stanovnika), Praporčan (189 stanovnika) i Zaveščak (212 stanovnika). Općina se prostire na 24,9 km2, a prema popisu 2011. godine imala je 2636 stanovnika.
Tekstove objavljene u knjizi napisalo je devet autora, stručnjaka za određena područja, koje je sve objedinila glavna i odgovorna urednica knjige i njezina koautorica, Petra Somek koja ima veliko iskustvo u uređivanju knjiga i časopisa Meridijani.
Autori tekstova su abecednim redom: Ilija Cikač, mag. archeol., doc. dr. sc. Mirela Hrovatin, dr. sc. Marijana Korunek-Medved, preč. mr. sc. Anđelko Košćak, Mirna Ladašić Turk, mag. hist., mr. sc. Mladen Matica, Tomislav Novak, dipl. nov., dr. sc. Mihaela Mesarić i Petra Somek, povjesničarka umjetnosti i etnologinja.
U knjizi zu obrađene ove teme:
- Prometno-geografski položaj Općine Selnica,
- Fizičko-geografske značajke, rudarsko-naftna baština te flora i fauna Općine Selnica, Stanovništvo Općine Selnica na temelju starih i novih spoznaja,
- Pregled povijesti Selnice i okolice od prvih pisanih izvora do 1990-ih,
- Prilozi istraživanju župe sv. Marka evanđelista u Selnici,
- Pregled povijesti školstva u Općini Selnica,
- Kratki pregled djelovanja Dječjeg vrtića Selnički zvončići od 2021. do početka 2025. godine,
- Kulturna baština na području Općine Selnica,
- Politički razvoj Općine Selnica od 1993. do 2021. godine,
- Prikaz suvremenog gospodarstva Općine Selnica,
- Pokladna maska pikač u Selnici u kontekstu međimurskih pokladnih običaja,
- Bogat kulturni, sportski i društveni život Općine Selnica,
- Običaji, legende i zanimljivosti.
Knjiga završava kratkim intervjuom urednice Petre Somek s načelnikom Općine Ervinom Vičevićem u kojem se osvrnuo na najvažnija dosadašnja ostvarenja Općine tijekom njegovih mandata, kao i na daljnja ulaganja. Pokazujući svoju marljivost i želju za boljitkom, složni u svim ključnim pitanjima za svoj zavičaj, mještani Općine Selnica svrstavaju je među najbolja mjesta za život u Međimurskoj županiji. Načelnik Općine u trećem uzastopnom mandatu Ervin Vičević je i predsjednik Općinske organizacije Hrvatske demokratske zajednice (HDZ), a prije njega načelnici Općine bili su Ivan Mezga, Ignac Šardi i Anđelko Kovačić.
Dan općine slavi se 25. travnja, na blagdan Markova, zaštitnika župe Selnica. Grb Selnice čini srebrni stojeći krilati lav (simbol sv. Marka) sa zlatnom aureolom koji pridržava zlatni naftni toranj na zelenom tlu s plavom podlogom. Naftni tronožac i toranj simboliziraju selničko naftno polje, najstarije u kontinentalnoj Europi.
Pozitivne recenzije knjizi dali su: prof. dr. sc. Hrvoje Gračanin, dr. sc. Željko Karaula i Zoran Turk, mag. hist.